ROZHOVOR S VEDOUCÍM A-TÝMU JOSEFEM VOSTŘELEM

Každý, kdo sleduje karlovarský florbal musí znát Pepu Vostřela. V současné době nepostradatelný člen lavičky našeho A-týmu, v našem klubu si však vyzkoušel i pozici na střídačce dorostenců nebo juniorů se kterými zaznamenal jeden z největších klubových úspěchů. To a mnoho dalšího se dozvíte v rozhovoru níže.

Ahoj Pepo, začneme aktuálním tématem, jak vnímáš aktuální situaci a s ní spojené rozhodnutí Českého florbalu o předčasném ukončení sezóny?

"Předně, zdraví je to nejdůležitější a proto respektuji rozhodnutí o předčasném ukončení sezóny. Co nemohu přijmout je fakt, že nebyl brán zřetel na sportovní hledisko. Jako ekonom vím, že může nastat situace, která vyvolá následné škody. Proto se měl Výkonný výbor Českého florbalu (dále jen VV ČF) chovat s péčí řádného hospodáře a škody minimalizovat. Když si přečtu zdůvodnění rozhodnutí VV ČF, tak v tom cítím rukopis Komise ekonomiky a infrastruktury, kterou ostatní komise tak či onak kopírovali. Když se podíváme, kdo zasedá v dané komisi, tak není co dodávat.

Je nutné si uvědomit, že dalším důsledkem koronaviru bude otázka financí. Do sportu obecně, a to platí i pro florbal půjde méně peněz. Důvodem budou ekonomické ztráty sponzorů. Každý se nejprve zamyslí, jestli dát milión do sportu (reklamy), nebo ty peníze dát např. na mzdy."

Vás to musí mrzet hodně, sezóna byla skvěle rozehraná a plánovali jste zabojovat o postup do Superligy?

"Ano, mrzí nás to hodně. V plánu jsme měli hrát o postup do Superligy. Případný postup by pro tento region strašně moc znamenalo. Nejhorší na všem je ta ztráta jednoho roku, která postihla hlavně hráče."

I přes to můžeme na sezóně nalézt pozitiva. Tím hlavním je určitě premiérové vítězství základní části. Jak bys jí zhodnotil? Je to signál, že florbal v Karlových Varech jde správným směrem?

"Jsem přesvědčen, že florbal ve Varech jde správným směrem. Na to, že v regionu nemáme žádnou vysokou školu, a za situace kdy mladí odchází za studiem a prací do jiných regionů, tak hrát florbal na úrovni postupu do nejvyšší soutěže je dobré. Upřímně, postupem roků jsem přesvědčen, že obměna hráčů šla správným směrem a to především do kvality. Měli jsme tři vyrovnané řady a oba brankaři měli výborné výsledky."

U týmu působíš jako vedoucí týmu, mohl bys fanouškům přiblížit, co tato pozice obnáší?

"Především jsem tzv. bafuňář, který do všeho vidí a za nic není odpovědný. Ale vážně, mám na starosti předzápasové procedury, jako soupiska, technická porada s rozhodčími a delegátem. Protože máme dvě centra, tak se spolupracuji při koordinaci činnosti Varů a Prahy, to znamená zajištění dopravy, výstrojí a dalších potřebných věcí. Mým hlavní úkolem je dělat podklady ve formě statistik, kdy s jejich využitím hledáme s trenéry cestu k lepším výsledkům."  

Máš nějakou představu, kolik času ti florbal týdně zabere?

"Každý den něco. Nejvíce času mi zabere zpracování zápasu do formy tabulek. Hodnotíme tým, formace a jednotlivé hráče. Pro zajímavost zpracování pozápasové statistiky, která v základní části soutěže má cca 25 listů, představuje 6 až 7 hodin práce. Záleží na zápase. Jenom záznam jedné třetiny se pohybuje v průměru 35 minut. Ten potom přepisuji do tabulky, která potom má pro kolem 255 tisíc buněk se vzorci. Ty se potom automaticky přenášejí do výsledných přehledů. Další čas zabere cestování na zápasy. Takový trip do Petrovic přijde na celý den."

S hlavním trenérem Petrem Pánkem a trenérem gólmanů Tomášem Bergrem spolu působíte u týmu již čtvrtou sezónu. Před letošní sezónou realizační tým rozšířili Marek Mandler s Milanem Gratzlem. Jak se ti s kluky spolupracuje?

"S kluky je to fajn. Petr a Marek jsou ve věku jako moji synové, s Tomem a s Milanem je to taky v pohodě."

1.liga je dost náročná především na cestování, kde řada našich soupeřů sídlí až na druhém konci republiky. Nemáš někdy myšlenky už skončit a do další sezóny nenaskočit?

"Než jsem začal dělat ekonoma, tak jsem dělal "obchoďáka" u dopravní společnosti. V té době jsem autem sjezdil téměř celou Evropu. Dnes už cestovat zrovna nemusím. Před minulou sezónou jsem doma slíbil, že pokud nepostoupíme, tak s florbalem skončím. Dopadlo to tak, jak to dopadlo a ten Koronavir tomu chtěl jinak. Uvidíme po letošní sezóně."

V karlovarském klubu působíš již dlouhá léta. Máš nějaký moment, který ti utkvěl v paměti a chtěl bys ho vypíchnout jako ten hlavní, který jsi ve florbale zažil?

"Vyzvedl bych jeden moment, který ještě po létech pro mne dost znamená. V sezóně 2011/12 v dorostu měl zdravotní potíže brankář Štěpán Vorel, který musel být hospitalizován v nemocnici. My jsme hráli důležitý zápas venku. Cestou domů jsme se zastavili v ostrovské nemocnici. Celý tým se nahrnul za ním na pokoj, vyvezli jsme ho na chodbu a ten zápas jsme mu věnovali a převyprávěli.

Jestli můžu přidat ještě jeden příběh. Změnili jsme systém letní přípravy. Převzal ji pan Vébr starší, během té letní přípravy naučil kluky správně běhat, využívat koordinaci pohybu. Po jednom zápasu v České Lípě, jsem mluvil se Štěpánem Slaný, který se podivoval nad tím, jak jsme pozitivně změnili herní systém. Chválil kluky za rychlost hry, a že jsme proti minulým létům upustili od nečisté hry."

Máš za sebou i bohatou kariéru u mládeže, s juniory jste v roce 2010 postoupili i do Extraligy? Stíháš při svém vytížení sledovat i mládežnický florbal v Karlových Varech?

"Bohužel pracovní povinnosti a aktivity kolem A-týmu mi nedovolí soustavně sledovat mládež. Čtu komentáře a často se bavím s Mírou Závorou, se kterým jsem roky dělal dorost a juniory. S ním se o mladých hráčích bavím, abych byl v obraze."

Na závěr, chtěl bys něco vzkázat našim fanouškům?

"Fanouškům bych chtěl říct, že si jejich podpory nesmírně vážíme, jsou naším dalším týmovým spoluhráčem a bez nich by to nešlo. Jsme za jejich podporu, i když se nám někdy nedaří, vděčni. Chtěl bych je pozvat na novou sezónu, o které si myslím, že bude určitě náročnější než ta uplynulá. HMS byla nedobytná pevnost a pojďme společně si tuto prestižní sérii udržet. Myslím, že máme co vracet."

Děkuji za rozhovor

 

 

 

LUKÁŠ KORBEL

1.  

 

 

 

 

 

 

 

1.

ROZHOVOR S VEDOUCÍM A-TÝMU JOSEFEM VOSTŘELEM

Partneři

                                                    

 
   
                                                           

 

(function(i,s,o,g,r,a,m){i['GoogleAnalyticsObject']=r;i[r]=i[r]||function(){ (i[r].q=i[r].q||[]).push(arguments)},i[r].l=1*new Date();a=s.createElement(o), m=s.getElementsByTagName(o)[0];a.async=1;a.src=g;m.parentNode.insertBefore(a,m) })(window,document,'script','//www.google-analytics.com/analytics.js','ga'); ga('create', 'UA-20072967-9', 'auto'); ga('require', 'displayfeatures'); ga('send', 'pageview');